Obžalovaní znalci MUDr. Fargaš a MUDr. Matlach, aneb u soudu vždy nahrávejte každé slovo

21. 05. 2019 12:42:17
Spolek Šalamoun sleduje trestní věc obžalovaných lékařů v tzv. kauze "Kramný" přímo v soudní síni a připravil jsem příklad, proč si musíte celé hlavní líčení nezávisle nahrávat, protože je to skutečně "boj" o každé slovo.

Nechci se věnovat samotnému meritu trestního řízení, ale drobnosti, které na první pohled je nepodstatná a nedůležitá, avšak má a bude mít zásadní vliv.

Velmi zjednodušeně, ať jste strana řízení, či jen veřejnost, dle dikce ust. § 6 odst. 3 zák. č. 6/2002 Sb.věta druhá:

"S vědomím předsedy senátu nebo samosoudce lze pořizovat zvukové záznamy"

Používáme osvědčenou formulku při vstupu do soudní síně:

"Pane předsedo - paní předsedkyně, dávám Vám na vědomí, že si budu pořizovat zvukový záznam."

Touto jednoduchou formulací si zajistíte právo, že si můžete pořizovat zvukový záznam z celého průběhu hlavního líčení.
Samozřejmě, že zvukový záznam má primárně pořizovat soud (§ 55a tr.ř), avšak né vždy se to úspěšně podaří a v tom případě nahrazuje zvukový záznam tzv. protokol o hlavním líčení, který diktuje soudce protokolující úřednici ihned přímo v soudní síni. Zde je velmi důležitý faktor "souznění" soudce a protokolující úřednice, protože někdy může dojít až k zásadním omylům a to jednak z nepochopení soudce či následně protokolující úřednice.

K plnému pochopení se pokusím přiblížit na příběhu který nám vyprávěl jeden celoživotní soudce, ještě v dobách, kdy se protokolovalo tzv. "do stroje" a to následovně:

Dostal jsem novou zapisovatelku, měl jsem postup, že jsem při výslechu nechal svědka hovořit a pak jsem to protokoloval a advokát případnou námitkou připomínkoval. Tedy vyslýchám svědka a následně diktuji do stroje, ale stále se mi zdálo, že počet úhozů neodpovídá rozsahu protokolace, kterou uvádím a tak se ptám zapisovatelky " zapsala jste to tak jak jsem vám řekl" a odpověď " zapsala jsem jen to podstatné"

Od tohoto příběhu uběhlo již desítky let, avšak mnoho se nezměnilo.

Připravil jsem pro Vás ukázku, samozřejmě lege artis získanou, kdy dojde ke sporu mezi obžalovaným lékařem a samosoudkyní, která má pocit a dojem, že obžalovaný čte ze svých poznámek.

O měsíc později k tomuto hlavnímu líčení dorazil protokol, který by měl v podstatných okolnostech být totožný. Jenže níže vidíte protokol o hlavním líčení, který tuto situaci zachycuje a je vidět zřejmý rozpor.

Totiž zcela zásadní věta samosoudkyně, která však na zvukovém záznamu zaznívá a která zní:

"takže jste sunul prst, já jsme měla dojem, že čtete, vzniklo nám nedorozumění, které jsme si vysvětlili a můžeme v klidu a bez emocí pokračovat".

V následném protokolu o hlavním líčení prostě uvedena NENÍ

Samozřejmě drtivé většině z vás se to bude zdát jako naprosto nevýznamný moment, který nemá na nic zásadní vliv.
Pravda je to jen částečná, je potřeba si uvědomit, že před všemi následnými soudy, tedy soudem stížnostním, dovolacím a ústavním, bude znalec doživotně dehonestován a znevěrohodněn, protože si "četl" z poznámek.

Jsem si skoro jist a protože se to bude hodit, v nějakém soudním rozhodnutí se dočteme větu" Výpověď znalce-lékaře není věrohodná, protože si přeci četl ze svých poznámek", přitom objektivně si "jen" sunul prst..

Situace je však ještě horší, protože kdyby si prst "nesunul" a ex post by po skoro 5 letech uvedl, že zpracovával posudek od strany 1-22 a kolega lékař od strany 24 až 48, zcela nepochybně by byl odsouzen, protože stranu 23 nikdo nezpracoval, znalec to ve své výpovědi neuvedl a proto je posudek nepravdivý......

Co je horší si vyberte sami.....

Autor: Vašek Peričevič | úterý 21.5.2019 12:42 | karma článku: 21.82 | přečteno: 1156x

Další články blogera

Vašek Peričevič

Kauza: Petr Kramný - "vrah" promluvil.....

Naprosto chladný, neprojevující sebemenší emoce, zcela bezcitný a zejména chladnokrevný, tak popisují média Petra Kramného.

14.6.2019 v 15:13 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 5559 | Diskuse

Vašek Peričevič

Petr Kramný definitivně neuspěl…

Symbolicky dne 30. 7. 2018 podal Petr Kramný návrh na obnovu řízení ve své trestní věci, kde byl pravomocně a vykonatelně odsouzen na 28 let, (zdroj ) za vraždu elektrickým proudem své manželky a dcery.

3.6.2019 v 11:01 | Karma článku: 27.00 | Přečteno: 1743 | Diskuse

Vašek Peričevič

Kauza: Petr Kramný - objevil se další padělek, tentokrát střev...

Pokud se domníváte, že v kauze Petra Kramného, která skončila pravomocným rozsudkem dne 1. 6. 2016 se po 4 letech neobjeví nějaké nové skutečnosti, jste na hlubokém omylu.

25.4.2019 v 14:25 | Karma článku: 32.07 | Přečteno: 2242 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Některý bloger je zde neskutečně chytrý

Naštěstí jen neskutečně. On je spíše vychytralý. Rozhodně má patent na rozum. Zřejmě vydaný samým Okamurou, stínovým ministrem antimigrantské pravdy všeho druhu. Libyjské gulagy ho nijak netrápí.

15.7.2019 v 23:14 | Karma článku: 5.57 | Přečteno: 169 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Nelžeme si sami sobě ?

Současné politické postavení hnutí ANO není vůbec zásluha Andreje Babiše. Jde o vyron stejné síly,jako byla doba husitská a další revoluce.Vidíme události 19 a 20. století i současné období strachu a nadějí.

15.7.2019 v 7:36 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 247 | Diskuse

Veronika Valíková

Stihne ministr Plaga vrátit sloh a literaturu školám?

Na jaře slíbilo Ministerstvo školství ČR předložit poslancům novelu, na niž mnozí češtináři netrpělivě čekají, neb se týká se změny maturitního modelu.

11.7.2019 v 9:49 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 352 | Diskuse

Zdenek Horner

S migranty obětujete sami sebe

Strach řídí část společnosti směrem k romantickému řešení migrace. Zastrašování příkladnou perzekucí, utopením, diskriminací – Damoklovým mečem trestu smrti prostřednictvím společenského lynče.

9.7.2019 v 20:42 | Karma článku: 25.73 | Přečteno: 6055 | Diskuse

Zdenek Horner

Kdepak je to násilí?

Pan Kroupa s podporou administrace blogů iDnes šíří zcela falešnou informaci. Jaké násilí nám hrozí? Sice jen finanční, respektive žádné, ale to neznamená, že se vzdá manipulátorský bloger svého populistického štvaní.

8.7.2019 v 17:26 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 5173 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2312

Jsem místopředseda Spolku Šalamoun, který se od roku 1993 snaží poukazovat na pochybení české justice a to v konkrétních případech a lidských osudech.

 
Spolek Šalamoun se zabýval od roku 1993 tisíce případy, kdy v řadě případů se nám justiční pochybení podařilo zvrátit, či v řadě případů dosáhnout např. milosti prezidenta republiky.


Od roku 2015 se velmi intenzivně mj. zabývám kauzou Petra Kramného, která není žádným justičním omylem, ale krystalickým justičním zločinem, který nemá obdoby.

Najdete na iDNES.cz